Διάκριση εκπαιδευόμενης σε Λογοτεχνικό Διαγωνισμό

Σε κλίμα φιλικό και με ευχάριστη διάθεση, το Σάββατο 26 Μαρτίου 2022, πραγματοποιήθηκε στο θέατρο “Μίκης Θεοδωράκης” η εκδήλωση βράβευσης των μαθητών/τριών που διακρίθηκαν στον 38ο Παγκρήτιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό που διοργανώνει ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Νομού Χανίων. Η εκδήλωση πλαισιώθηκε με ποιητικό αναλόγιο από το έργο του Χριστόφορου Λιοντάκη Ένεκεν της ανωνυμίας σου και μουσική σύμπραξη πιάνου.

Στην κατηγορία των ενήλικων μαθητών το γ΄ βραβείο απέσπασε η εκπαιδευόμενη του Α΄ κύκλου της έδρας του ΣΔΕ Χανίων Χρυσή Μπρεδολόγου για το διήγημά της Το συσκευαστήριο, ένα κείμενο βιωματικό σε μορφή επιστολής, με ύφος εξομολογητικό και με στοιχεία χρονογραφήματος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον φετινό Διαγωνισμό το ΣΔΕ Χανίων συμμετείχε με συνολικά επτά υποψηφιότητες, έξι από την έδρα και μία από το εκτός έδρας τμήμα Κισσάμου. Συγχαρητήρια επομένως αξίζουν σε όλες τις εκπαιδευόμενες που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα για συμμετοχή και με θάρρος έσκυψαν στο λευκό χαρτί για να δοκιμαστούν στον γραπτό λόγο.

Συγχαρητήρια επίσης στις περυσινές απόφοιτες: Ζαχαριουδάκη Ελένη και Δασκαλάκη Ευσταθία, νυν μαθήτριες του Εσπερινού ΕΠΑΛ Χανίων, που έλαβαν το β΄ βραβείο και έπαινο, αντίστοιχα.

Από καρδιάς εύχομαι καλή συνέχεια στις σπουδές όλων με λογοτεχνικές αναζητήσεις. Γιατί, κατά τον Φερνάντο Πεσσόα, η λογοτεχνία, είναι η απόδειξη πως η ζωή δεν είναι αρκετή.

Σμαράγδη Γαλημιτάκη, εκπαιδεύτρια γλωσσικού γραμματισμού

Γράψτε ένα σχόλιο